Proč zařadit kokosové produkty do svého jídelníčku ?

kokosáTento článek vznikl na základě zkušeností a názorů podloženými studiemi z blogů pana Dr. Axe a Dr.  Berga. Za nás jsou to rozhodně důvěryhodné zdroje a to, co píší a hlásají, nám dává smysl a s velkou  většinou názorů jsme se shlédli. Pan Dr. Axe mimo jiné založil funkční medicínské centrum v Nashvillu, které  se stalo jednou z nejznámějších klinik na světě, spolupracoval se širokou škálou sportovců, napsal několik  slavných bestsellerů a dívá se na jídlo jako na lék. A pan Dr. Berg také pomáhá lidem v oblasti výživy a  dalších sesterských odvětví tohoto tématu ( čínská medicína, alternativní techniky, ...), vyvíjí doplňky stravy  a je vášnivým zastáncem a propagátorem Keto stravy.

 Jaké jsou tedy benefity kokosových produktů ?

 1. Zlepšuje zdraví srdce snížením krevního tlaku a cholesterolu

 Zhruba 50 % tuku v kokosech je kyselina laurová. Tato kyselina má antibakteriální a antivirové   účinky. Podle nedávných studií je kyselina laurová ochranným typem mastné kyseliny, která nebyla   spojena s negativními změnami hladiny cholesterolu a zdá se, že dokonce podporuje zdraví srdce.

 Protože kokosové ořechy obsahují minerály důležité pro krevní oběh a kontrolu krevního oběhu, je   kokosové mléko užitečné také pro snížení krevního tlaku, udržení pružnosti a bez tvorby plaků. Například  hořčík může pomoci v boji proti úzkosti , stresu a svalovému napětí. Pomáhá také oběhu a udržuje uvolněné svaly. To vše je důležité pro prevenci srdečních záchvatů.

Honza  42. Vytváří svalovou hmotu a pomáhá hubnout tuk

Je možné díky kokosovému mléku přibrat na váze? Studie zjistily, že mastné kyseliny triglyceridů se středním řetězcem (MCT), které se nacházejí v kokosových produktech, skutečně pomáhají zvyšovat energetické výdaje a dokonce zvyšují fyzickou výkonnost . Po cvičení potřebují svaly také spoustu živin - včetně elektrolytů, jako je hořčík a draslík k opravě odbourané tkáně a jejímu růstu.

Vzhledem k tomu, že kokosové mléko obsahuje vysoký obsah zdravých tuků , pomůže vám to se zasytit a předcházet tím přejídání nebo časté svačinky během dne. Přejídání či přehánění to s častou konzumací jídla může způsobit přibírání na váze, pokud trvale konzumujete více kalorií, než ve skutečnosti potřebujete.

3. Obsahuje elektrolyty a zabraňuje únavě

Ačkoliv kokosová voda má vyšší zdroj elektrolytů, kokosové mléko poskytuje také důležité minerály, jako je draslík a hořčík, které jsou potřebné k udržení objemu krve, regulaci zdraví srdce a prevenci dehydratace nebo průjmu. Obzvláště ve velmi horkém počasí, po cvičení nebo po nemoci, elektrolyty pomáhají předcházet vyčerpání, úpalům, srdečním problémům, bolestem svalů nebo křečím a nízké imunitě.

Kokosové mléko také obsahuje typy MCT  , které váš mozek snadno používá pro energii, aniž by bylo nutné zatěžovat trávicí trakt žlučovými kyselinami jako některé jiné tuky. Kokosové mléko je skvělé jídlo pro váš mozek , protože kalorie kokosového mléka poskytují mozku rychlý a efektivní zdroj energie . Mozek je vlastně primárně tvořen tukem a jeho řádné fungování závisí na jeho stálém proudu.

weig 4. Pomáhá s nekonečným bojem zhubnout

 Podle studie provedené School of Dietetics and Human Nutrition na McGill University:

Spotřeba stravy bohaté na MCT má za následek větší ztrátu tuku (tukové tkáně) ve srovnání s mastnými  kyselinami s dlouhým řetězcem, pravděpodobně v důsledku zvýšeného energetického výdeje a oxidace   tuku pozorované při příjmu MCT. MCT lze považovat za látky, které pomáhají při prevenci obezity nebo  potenciálně stimulují hubnutí.

Jako jídlo s vysokým obsahem MCT může být kokosové mléko velmi výborným  spalovačem tuků . Tuky  jsou součástí „vyvážené stravy“. Poskytují pocit plnosti a spokojenosti . To může pomoci předcházet  přejídání se, časté svačinky, chuť k jídlu a z toho plynoucí přibírání na váze.

Kokosové mléko také hydratuje a pomáhá trávicím orgánům, jako jsou játra a ledviny, správně  fungovat. To pomáhá metabolizovat tuk a odstraňovat odpad z těla, poskytuje nezbytné mastné  kyseliny kromě jiných minerálů, které podporují hubnutí a detoxikaci.

5. Zlepšuje trávení a zmírňuje zácpu

Dobře hydratovaný trávicí trakt je důležitý pro prevenci nebo léčbu zácpy. Kokosové mléko nezpůsobuje trávicí obtíže jako běžné mléko, které může vyvolat nesnášenlivost na mléčnou bílkovinu - kasein. Vyživuje také zažívání díky elektrolytům a zdravým tukům, zlepšuje zdraví střev a brání stavům, jako je IBS.

6. Balancuje krevní cukr a kontroluje cukrovku

Obsah tuku v kokosovém mléce může pomoci zpomalit uvolňování cukru do krevního řečiště. To vede k lepší kontrole hladiny inzulínu a zabraňuje vzniku cukrovky. To je jeden z důvodů, proč je kokosové mléko obzvláště dobré přidat do sladkých receptů, jako jsou dezerty. MCT v kokosovém mléce je preferovaným zdrojem energie pro tělo než cukr.

7. Pomáhá předcházet anémii (chudokrevnost) koko

Ačkoli obsah železa v kokosovém mléce není příliš vysoký ve srovnání s potravinami, jako je maso ze zvířete krmené trávou nebo bio maso, stále poskytuje dobrý zdroj železa na bázi rostlinné říše, které může přispívat k prevenci anémie. Jíst celou řadu potravin, které dodávají tělu železo (jako luštěniny, čočka, quinoa, špenát, ořechy a semena, zelenina a výrobky z kokosových ořechů) může každý, jedlíci masa i vegetariáni .

8. Zabraňuje zánětům kloubů a artritidě

Studie naznačují, že MCT v kokosovém mléce mají určité účinky proti stárnutí a můžou snižovat zánět. Zánět je spojen s bolestivými stavy, jako je artritida a obecné bolesti kloubů nebo svalů. Kokosové mléko místo rafinovaného cukru je užitečné zejména pro lidi s artritidou (nebo jinými autoimunitními stavy), protože cukr je prozánětlivý a souvisí s nízkou imunitou, bolestí a otokem.

9. Zabraňuje vředům

Vědci zjistili, že kokosové mléko může pomoci snížit výskyt vředů ještě lépe než kokosová voda. Když bylo krysám s vředy podáno kokosové mléko, došlo ke snížení velikosti vředů asi o 56 %. Studie zjistila, že kokosové mléko mělo ochranné účinky na ulcerózní žaludeční sliz.

10. Zklidňuje pokožku

Použití tohoto oleje jako zvlhčovače se v posledních letech stalo velmi populární, zejména když se lidé snaží vyhýbat parabenům a jiným potenciálně tvrdým přísadám. Studie ukazují, že při aplikaci na suchou pokožku může kokosový olej skutečně zlepšit obsah vlhkosti v pokožce. Může také pomoci předcházet transepidermální ztrátě vody , která je do značné míry zodpovědná za suchou pokožku. Může zklidnit podmínky jako dermatitida a ekzém. Poskytuje protizánětlivé účinky potlačením zánětlivých markerů v kůži. Může dokonce působit jako mírný opalovací krém na kůži a vlasy, blokující asi 20% škodlivých ultrafialových (UV) paprsků. To samozřejmě nestačí k nahrazení běžného opalovacího krému, ale určitě to stojí za zmínku.

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení