EXPIRACE 8/2024 Včelí produkty Kolínek, Včelí med z období květu akátu 950g, vyrobeno v ČR
Kód: 3533Související produkty
Detailní popis produktu
Včelí med je potravina přírodního sacharidového charakteru, která je vytvořena společenstvím včel z nektaru různých rostlin (bylinný med) nebo medovice (lesní med) ze živých částí rostlin, kterou včely sbírají, přetvářejí, kombinují se svými specifickými látkami, uskladňují a nechávají zrát v plástech.
Ke vzniku jednoho gramu medu je potřeba, aby včela navštívila až několik tisíc květů. Jedna včela za celý svůj život tak vyprodukuje asi polovinu čajové lžičky medu. Je tedy zřejmé, že med je potravina nejen dobrá a zdravá, ale také vzácná.
Výhody konzumace medu
Konzumace medu zvyšuje množství probiotických bakterií v našich střevech, čímž zlepšuje imunitu a obranyschopnost celého organismu. Med obsahuje antioxidanty, které příznivě působí proti stresu.
- obsahuje jednoduché cukry, které jsou okamžitým zdrojem energie
- obsahuje dextriny, které mají hojivý vliv na lidskou kůži a sliznic
- obsahuje minerální látky
- je zdrojem draslíku, jež hlídá hospodaření s vodou v našem těle, brání nástupu svalových křečí, onemocnění cév, selhání srdeční činnosti, průjmu, horečnatých onemocnění
- obsahuje vápník a fosfor pro pevnost kostí, chrupavek, zubní skloviny, úponů svalů a šlach
- obsahuje peroxid vodíku, který brání zubnímu kazu
- obsahuje hořčík udržující optimální hladinu cholesterolu v krvi, brání nástupu kornatění tepen a vzniku arterosklerózy
- obsahuje železo, které zajišťuje tvorbu červených krvinek
- obsahuje bílkoviny
- obsahuje přírodní látky (enzymy, hormony, rostlinná barviva, silice, aromatické látky, vitaminy, flavonoidy, koloidy atd.) posilují obranyschopnost organizmu, upravují životní pochody v lidském těle
Rozdíly v medu
V posledních letech se bohužel do České republiky dováží med ze zemí subtropického pásma. Takovýto med má často neobvyklou chuť a značné části našich obyvatel nevyhovuje. Protože je med získáván i za vyšších teplot, mívá i vyšší obsah nežádoucích látek, které vznikají v medu jeho zahřátím. V mírném klimatickém pásmu lze získat med daleko kvalitnější než dovezený med ze supermarketu.
Český svaz včelařů proto vytvořil vlastní normu „Český med“. Označení Český med podle PN ČSV č. 1/1999 může být použito jen pro med nejvyšší kvality pocházející výhradně z území České republiky.
Je vhodné tedy nakupovat med v obchodě s označením Český med, přímo od důvěryhodného včelaře, nebo ve specializované včelařské prodejně.
Druhy medu
Druhy medu řadíme podle toho, jestli jsou vytvořeny z nektaru rostlin, medovice stromů, případně i z jakých konkrétních rostlin a jak byl med zpracován.
- Bylinný med - Květový med obsahuje první jarní snůšku z květů ovocných stromů, řepky a běžného lučního kvítí všeho druhu. Díky obsahu glukózy a fruktózy je velmi snadno stravitelný. Obsahuje pylová zrna různých rostlin a celou řadu přírodních látek s povzbuzujícími účinky. Včely získávají pro tento med nektar hlavně z malin, heřmánku, plicníků, ostřic, orchidejí, šalvějí a jiných rostlin, z nichž jsou mnohé i vzácné a nerostou nikde jinde v České republice.
- Medovicový (lesní) med - Medovicové (lesní) medy se liší od medů nektarových (bylinných) hlavně tmavší barvou a pomalou krystalizací. Medovicové medy mají harmonickou chuť, která je dána vyšším obsahem minerálních látek a menší kyselostí. Medy ze smrkové medovice jsou hnědočervené, hnědozelený odstín mají medy jedlové, medy z dubové medovice patří k nejtmavším.
- Pastovaný med - Pastovaný med je velmi žádán hlavně v USA a Kanadě a je v těchto státech oblíben více, než med lesní – medovicový. Postupně se ale díky svým vlastnostem stává velmi oblíbeným i v České republice. V pastovaném medu jsou zachovány všechny hodnotné látky, snadno se roztírá na pečivo a na rozdíl od tekutého medu při nabírání nestéká. Pastovaný med si svou krémovitou konzistenci uchovává již napořád, takže se Vám nestane, že by Vám med zkrystalizoval do pevné konzistence. Krémovitá (pastovitá) konzistence je dosažena tím, že se zabrání tvorbě velkých spojených krystalů medu, ale vytvoří se krystalky jemné, nespojené. Tohoto se docílí tak, že se určitou danou dobu mechanicky med promíchává speciálním zařízením.